2018


Andris Indāns, Laura Prikule.
Audiovizuāla izstāde "Pasauļu Vērotājs".

Melnajā Caurumā topošajā Tallinas ielas radošajā kvartālā,
bijušās Šaha skolas telpās, Tallinas ielā 6.

Atklāšana – 25. janvārī 19:00.
Izstāde atvērta līdz 15. februārim,
otrdien - piektdien 15.00 – 19.00.
Ieeja bez maksas.

Pasauļu vērotāja” centrā ir kamieļa Sultana tēls. Vērojumi, kas veikti izmantojot dažādus tehnoloģiskos procesus, atspoguļo viņa padrūmo, bet reizē izzinošo pieredzi par dzīvi uz Zemes laikā, kad cilvēka ietekme uz dabu ir mainījusi to neatgriezeniski, arvien lielāku daļu no planētas pārvēršot tuksnesīgā, sausā augsnē.

Darba fokusā ir pārvietošanās starptelpā starp īstām un imaginārām realitātēm miksējot dažādas izteiksmes formas. Idejas mērķis ir atklāt pasaules, kas ir mums līdzās, bet kuras mēs ikdienā neapzinamies, tādā veidā paplašinot skatītāja pieredzi, uztveres rāmjus, un piedāvājot citas perspektīvas uz ierasto realitāti.

"Pasauļu vērotāja" ideja tika izstrādāta rezidencē Ruckas muižā, vizuālās mākslinieces Lauras Prikules un skaņu mākslinieka Andra Indāna sadarbības rezultātā aizsākot veidot darbu, kur dažādu mediju robežas tiek dzēstas.

---

Andris Indāns un Laura Prikule sadarbību aizsāka Melno Caurumu radošajā darbnīcā, ko Totaldobže mākslas centrs organizēja Spānijā, 2015. gadā, mākslas rezidencē Centro Negra (Blankā). Spānijā iesāktais projekts “Agrokultūra. Akmens starp akmeņiem” tika papildināts nākamajā Melnā Cauruma radošajā darbnīcā Tāšu muižā un izstādīts Totaldobže mākslas centra pagaidu telpās Muitas mājā (Liepājā). Abu mākslinieku sadarbība turpinājās arī pēc tam, realizējot vairākas performances ("Lediņš. Starp to un kaut ko citu" izstādes atklāšanā LNB, Ruckas muižā, Raiņa un Aspazijas mājā, u.c.).

https://www.youtube.com/watch?v=r6M4XfCzr_k&t=193s&index=1&list=PLtp1QswD_LQHWf-cNUbrWaCg2pJRo_7ut

Andris Indāns ir skaņas mākslinieks un komponists, pazīstams ar eksperimentālās elektroniskās mūzikas projektu Gas of Latvia. Kopš GOL izveidošanas 1997. gadā tapuši vairāk kā desmit albumi un sniegti neskaitāmi koncerti Latvijā un citur Eiropā. Andris Indāns raksta mūziku arī kino un teātrim, periodiski piesaka sevi skaņu mākslā, piemēram, piedaloties Latvijas ekspozīcijā Arhitektūras biennālē Venēcijā 2014 u.c.

gasoflatvia.bandcamp.com

Laura Prikule studējusi Sanfrancisko Mākslas institūtā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Strādā ar tekstu, instalāciju, fotogrāfiju un video. Veido Poētiskā Robotisma projektus. Nesenās izstādes - "Krēslā", Mūkusalas Mākslas Salons, Rīgas Fotobiennāle, “Pazudis arhīvā”, Rīgas Mākslas telpā un “Secret Life of Plants”, Büro für kulturelle Übersetzungen, Leipciga, Vācija.
lauraprikule.com

Izstāde notiek izstāžu sērijas Melnais Caurums ietvaros, ko organizē Totaldobže mākslas centrs.

Projektu atbalsta Free Riga, Vides Risinājumu Institūts, Valsts Kultūrkapitāla fonds.


Andris Indāns, Laura Prikule
Audiovisual Exhibition
WORLD WITNESS

26.01.-15.02.2018
Opening on January 25, 7:00 p.m. at Black Hole Space, Tallinas 6, Rīga.

Open from Tuesday till Friday 3.00 - 7.00 pm.

The central character in 'World Witness' is Camel Sultan. Observations made using multiple technological processes reflect his somewhat dark, but at the same time profound vision of living on planet Earth at times when human impact on nature has changed it irreversibly, turning a big part of the planet in arid desert land.

The work aims to create movement through authentic and imaginary realities, mixing multiple forms of expression and discovering worlds next to us, that we are unaware of in our everyday existence, broadening the frames of perception and opening new perspectives.

'World Witness' was developed at Rucka Residency, where Laura and Andris in collaboration with scientists from the Institute of Environmental Solutions started to explore territories where the boundaries of the media are erased.

Andris Indāns and Laura Prikule are collaborating since 2015, working in Black Hole Residency at Centro Negra, Blanca, Spain, Customs House, Liepāja ('Agriculture. Rock Among Rocks') and developing audiovisual performances (Ledins, Latvian National Library, Rucka Manour, Rainis and Aspazija House, a.o.)

https://www.youtube.com/watch
v=r6M4XfCzr_k&t=193s&index=1&list=PLtp1QswD_LQHWf-cNUbrWaCg2pJRo_7ut

https://www.youtube.com/watch?v=P43C0nX4AN4&list=PLtp1QswD_LQHWf-cNUbrWaCg2pJRo_7ut&index=7

Andris Indans is a sound artist, and composer, founder of free-form electronic music project Gas of Latvia. He has participated in various experimental music and contemporary art festivals in Latvia and Europe, in Venice Architecture Biennale(2014) and Venice Biennale (2015)
gasoflatvia.bandcamp.com

Laura Prikule is a Riga based interdisciplinary artist. She graduated from San Francisco Art Institute (MFA in Visual Arts) and Art Academy of Latvia (BA and MA). Develops Poetic Robotism projects and plants ideas. Recent exhibitions include 'Chairoscuro' at Mūkusalas Mākslas Salons, Riga Photography Biennial , ‘Lost in the Archive', Rīga Art Space and 'Secret Life of Plants', Büro für kulturelle Übersetzungen, Leipzig, Germany.
lauraprikule.com

The project is supported by Free Riga, Totaldobže, Rucka Residency, Institute for Environmental Solutions, VKKF.

2017


Melnā Cauruma izstāde
29.12.2017 – 18.01.2018
Topošajā Tallinas ielas radošajā kvartālā
(Tallinas iela 6, Rīga)

Piedalās: Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule, Eva Vēvere. Izstādes kurators – Kaspars Lielgalvis.

Izstāde būs atvērta katru dienu no 13:00 līdz 19:00, izņemot svētdienas un pirmdienas. Ieeja bez maksas.

Totaldobže mākslas centrs 2010. gadā aizsāka organizēt eksperimentālus pasākumus, kuros aicināja māksliniekus no dažādām nozarēm un jomām, nebaidoties kļūdīties, izmēģināt sev neierastus izteiksmes veidus un radošu sadarbību ar citu jomu pārstāvjiem, lai ārpus ierastās komforta zonas atklātu jaunas idejas jauniem starpdisciplināriem mākslas darbiem. Līdz šim, kopīgi ar citām institūcijām un dažādiem vietējiem un ārvalstu māksliniekiem, komponistiem, laikmetīgās dejas horeogrāfiem un teātra režisori, ir noorganizētas 9 radošās darbnīcas un vairāk nekā 30 kombinētās performances, koncerti un izstādes, kas, norises un rezultātu neprognozējamības dēļ, ieguva vienotu nosaukumu Melnie Caurumi. Šodien Melnie Caurumi ir kļuvuši par Totaldobže mākslas centra darbības centrālo asi.

Šoreiz Melnajā Caurumā – izstādē Tallinas ielā 6, ir iekļautas dažas, iepriekšējo Melno Caurumu radošajās darbnīcās vai to iespaidā radītas, idejas, mākslas darbi un projekti, ko ir atlasījuši pieci mākslinieki – Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule un Eva Vēvere, izejot no savas personīgās pieredzes, kas iegūta piedaloties Melno Caurumo radošajās darbnīcās.

Vienā no pirmajiem Melnajiem Caurumiem, kas notika Totaldobže mākslas centra telpās VEF teritorijā 2013. gadā, piedalījās māksliniece Eva Vēvere, komponists Platons Buravickis un dejotāja Elena Jacinta, moderatores – somu horeogrāfes Favelas Veras Ortis vadībā. Pēc šīs triju nedēļu ilgās sadarbības, Eva Vēvere ir turpinājusi sadarboties arī ar citiem laikmetīgās dejas un mūzikas pārstāvjiem.

Nākamajā Melnā Cauruma radošajā darbnīcā, tur pat VEF teritorijā, radošu sadarbību izmēģināja māksliniece Anda Lāce un, toreiz vēl tikko studijas Latvijas Mūzikas akadēmijā uzsākusī, topošā komponiste Evija Skuķe. Darbnīcas moderators bija pavisam citas paaudzes un skolas pārstāvis – komponists Ričards Kamerons-Volfs, kurš, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā atbalstam, bija sadarbojies ar Totaldobže mākslas centru jau iepriekš, un ar savu lielo pedagoga stāžu, ko ieguvis muzikāli izglītojot jaunos laikmetīgās dejas horeogrāfus Ņujorkā, un bagāto pieredzi – uzvedot savas eksperimentālās akadēmiskās mūzikas kompozīcijas ne tikai ASV, bet arī Eiropā, Krievijā un citur, kļuva par vienu no nozīmīgākajiem iedvesmotājiem Totaldobže mākslas centra vadītājam Kasparam Lielgalvim mākslas centra programmā regulāri iekļaut pārdomātas un rūpīgi sagatavotas eksperimentālas notikumu struktūras, kuru saturu brīvi un spontāni piepildītu dažādi laikmetīgās mākslas pārstāvji.

2014. gadā Melnajā Caurumā pirmo reizi nokļuva māksliniece Laura Prikule. Šī radošā darbnīca tika organizēta Igaunijā, Totaldobže mākslas centram uzsākot sadarbību ar mākslinieku rezidenci MoKs Mostē. Jau pēc 6 mēnešiem Laura Prikule piedalījās vēl vienā Melnajā Caurumā, kas tika organizēts sadarbībā ar jau citu mākslas rezidenci, no Latvijas diametrāli pretējā virzienā – Spānijā. “Spānijas” Melnajā Caurumā Laura Prikule uzsāka ilgstošu radošo sadarbību ar pašmāju elektroniskās mūzikas guru – Andri Indānu (Gas of Latvia).

Savukārt Melno Caurumu veidotājs mākslinieks Kaspars Lielgalvis, moderējot nākamo Melno Caurumu mākslas rezidencē MoKs, 2015. gadā, kopīgi ar vienu no šīs darbnīcas dalībniecēm – komponisti Lindu Leimani, neapzināti aizsāka veidot apjomīgu starpdisciplināru mākslas darbu, kas vēl joprojām tiek attīstīts, un kura gala rezultāts vēl nav zināms.

Bet trešajā Melnajā Caurumā Igaunijā 2016. gadā piedalījās māksliniece Inga Erdmane, aizsākot produktīvu radošo sadarbību ar Nīderlandes mākslinieku Edu Shautenu. Arī šovasar abiem māksliniekiem bija iespēja to turpināt vēl vienā Melnajā Caurumā – KarostaWaterTowerProject, ko organizēt bijušajā ūdenstornī Karostā (Liepājā) bija uzaicināts jau triju Melno Caurumu dalībnieks Eds Shautens.

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Vairāk par Melnajiem Caurumiem – www.totaldobze.com/black_hole/

Black Hole exhibition
29.12.2017 – 18.01.2018
Location: upcoming creative quartier of Tallinas Street (Tallinas Street 6, Riga)

Participiants: Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule, Eva Vēvere. Curator – Kaspars Lielgalvis.

More about Black Holes – www.totaldobze.com/black_hole/

2 izstādes Liepājā, Liepājas Mākslas foruma ietvaros:
3–27/08 Liepājas koncertzālē LIELAIS DZINTARS un 6–27/08 Karostas ūdenstornī
2 exhibitions in Liepāja, within the Liepāja Art Forum:
3–27/08 in Liepājas concert hall GREAT AMBER and 6–27/08 in Karosta Water Tower2016

Izstāde Moostē, Igaunijā, sadarbībā ar mākslas rezidenci MoKs
Exhibition in Mooste, Estonia, in collaboration with art residency MoKs