2017


Melnā Cauruma izstāde
29.12.2017 – 18.01.2018
Topošajā Tallinas ielas radošajā kvartālā
(Tallinas iela 6, Rīga)

Piedalās: Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule, Eva Vēvere. Izstādes kurators – Kaspars Lielgalvis.

Izstāde būs atvērta katru dienu no 13:00 līdz 19:00, izņemot svētdienas un pirmdienas. Ieeja bez maksas.

Totaldobže mākslas centrs 2010. gadā aizsāka organizēt eksperimentālus pasākumus, kuros aicināja māksliniekus no dažādām nozarēm un jomām, nebaidoties kļūdīties, izmēģināt sev neierastus izteiksmes veidus un radošu sadarbību ar citu jomu pārstāvjiem, lai ārpus ierastās komforta zonas atklātu jaunas idejas jauniem starpdisciplināriem mākslas darbiem. Līdz šim, kopīgi ar citām institūcijām un dažādiem vietējiem un ārvalstu māksliniekiem, komponistiem, laikmetīgās dejas horeogrāfiem un teātra režisori, ir noorganizētas 9 radošās darbnīcas un vairāk nekā 30 kombinētās performances, koncerti un izstādes, kas, norises un rezultātu neprognozējamības dēļ, ieguva vienotu nosaukumu Melnie Caurumi. Šodien Melnie Caurumi ir kļuvuši par Totaldobže mākslas centra darbības centrālo asi.

Šoreiz Melnajā Caurumā – izstādē Tallinas ielā 6, ir iekļautas dažas, iepriekšējo Melno Caurumu radošajās darbnīcās vai to iespaidā radītas, idejas, mākslas darbi un projekti, ko ir atlasījuši pieci mākslinieki – Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule un Eva Vēvere, izejot no savas personīgās pieredzes, kas iegūta piedaloties Melno Caurumo radošajās darbnīcās.

Vienā no pirmajiem Melnajiem Caurumiem, kas notika Totaldobže mākslas centra telpās VEF teritorijā 2013. gadā, piedalījās māksliniece Eva Vēvere, komponists Platons Buravickis un dejotāja Elena Jacinta, moderatores – somu horeogrāfes Favelas Veras Ortis vadībā. Pēc šīs triju nedēļu ilgās sadarbības, Eva Vēvere ir turpinājusi sadarboties arī ar citiem laikmetīgās dejas un mūzikas pārstāvjiem.

Nākamajā Melnā Cauruma radošajā darbnīcā, tur pat VEF teritorijā, radošu sadarbību izmēģināja māksliniece Anda Lāce un, toreiz vēl tikko studijas Latvijas Mūzikas akadēmijā uzsākusī, topošā komponiste Evija Skuķe. Darbnīcas moderators bija pavisam citas paaudzes un skolas pārstāvis – komponists Ričards Kamerons-Volfs, kurš, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā atbalstam, bija sadarbojies ar Totaldobže mākslas centru jau iepriekš, un ar savu lielo pedagoga stāžu, ko ieguvis muzikāli izglītojot jaunos laikmetīgās dejas horeogrāfus Ņujorkā, un bagāto pieredzi – uzvedot savas eksperimentālās akadēmiskās mūzikas kompozīcijas ne tikai ASV, bet arī Eiropā, Krievijā un citur, kļuva par vienu no nozīmīgākajiem iedvesmotājiem Totaldobže mākslas centra vadītājam Kasparam Lielgalvim mākslas centra programmā regulāri iekļaut pārdomātas un rūpīgi sagatavotas eksperimentālas notikumu struktūras, kuru saturu brīvi un spontāni piepildītu dažādi laikmetīgās mākslas pārstāvji.

2014. gadā Melnajā Caurumā pirmo reizi nokļuva māksliniece Laura Prikule. Šī radošā darbnīca tika organizēta Igaunijā, Totaldobže mākslas centram uzsākot sadarbību ar mākslinieku rezidenci MoKs Mostē. Jau pēc 6 mēnešiem Laura Prikule piedalījās vēl vienā Melnajā Caurumā, kas tika organizēts sadarbībā ar jau citu mākslas rezidenci, no Latvijas diametrāli pretējā virzienā – Spānijā. “Spānijas” Melnajā Caurumā Laura Prikule uzsāka ilgstošu radošo sadarbību ar pašmāju elektroniskās mūzikas guru – Andri Indānu (Gas of Latvia).

Savukārt Melno Caurumu veidotājs mākslinieks Kaspars Lielgalvis, moderējot nākamo Melno Caurumu mākslas rezidencē MoKs, 2015. gadā, kopīgi ar vienu no šīs darbnīcas dalībniecēm – komponisti Lindu Leimani, neapzināti aizsāka veidot apjomīgu starpdisciplināru mākslas darbu, kas vēl joprojām tiek attīstīts, un kura gala rezultāts vēl nav zināms.

Bet trešajā Melnajā Caurumā Igaunijā 2016. gadā piedalījās māksliniece Inga Erdmane, aizsākot produktīvu radošo sadarbību ar Nīderlandes mākslinieku Edu Shautenu. Arī šovasar abiem māksliniekiem bija iespēja to turpināt vēl vienā Melnajā Caurumā – KarostaWaterTowerProject, ko organizēt bijušajā ūdenstornī Karostā (Liepājā) bija uzaicināts jau triju Melno Caurumu dalībnieks Eds Shautens.

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Vairāk par Melnajiem Caurumiem – www.totaldobze.com/black_hole/

Black Hole exhibition
29.12.2017 – 18.01.2018
Location: upcoming creative quartier of Tallinas Street (Tallinas Street 6, Riga)

Participiants: Inga Erdmane, Anda Lāce, Kaspars Lielgalvis, Laura Prikule, Eva Vēvere. Curator – Kaspars Lielgalvis.

More about Black Holes – www.totaldobze.com/black_hole/

2 izstādes Liepājā, Liepājas Mākslas foruma ietvaros:
3–27/08 Liepājas koncertzālē LIELAIS DZINTARS un 6–27/08 Karostas ūdenstornī
2 exhibitions in Liepāja, within the Liepāja Art Forum:
3–27/08 in Liepājas concert hall GREAT AMBER and 6–27/08 in Karosta Water Tower2016

Izstāde Moostē, Igaunijā, sadarbībā ar mākslas rezidenci MoKs
Exhibition in Mooste, Estonia, in collaboration with art residency MoKs